Karnisze elektryczne w mieszkaniu prywatnym

Karnisze elektryczne w mieszkaniu prywatnym – czy warto?

Nowoczesne wnętrza to coraz częściej duże przeszklone przestrzenie, gdzie stałym elementem wystroju są różnego rodzaju zasłony lub żaluzje sterowane w sposób automatyczny. Karnisze sufitowe wyposażone w elektroniczny system zdalnego sterowania to w tym przypadku nie tylko większa wygoda obsługi takich przesłon, ale często także jedyny efektywny sposób na szybkie zasłonięcie dużego przeszklenia. Przykładowe zastosowania dla zautomatyzowanych karniszy sufitowych to m.in. sterowanie zasłonami w salach konferencyjnych, pomieszczeniach biurowych, pokojach hotelowych i w wielu innych obiektach o podobnym charakterze. A jak elektryczne karnisze sprawdzą się w warunkach domowych, w mieszkaniach prywatnych? Czy w przypadku wnętrz typowo mieszkalnych, warto decydować się na instalację tego typu karniszy?

Odpowiedź wydaje się prosta. Jeśli można, to czemu nie! Elektronicznie sterowane szyny sufitowe to współcześnie standard wyposażenie nie tylko wnętrz o charakterze komercyjnym, ale ze względu na spadek cen tego typu urządzeń oraz pojawienie się na rynku mieszkań z większymi przeszkleniami, coraz częściej także prywatnych wnętrz mieszkalnych, zwłaszcza mieszkań dwupoziomowych i mieszkań z wysokimi drzwiami tarasowymi.

Wybieramy karnisze elektryczne – na co zwrócić szczególną uwagę?

Warto pamiętać, że współczesne karnisze sufitowe to produkty, które w prosty sposób mogą być dostosowane do potrzeb konkretnego klienta. Nie ma zatem najmniejszego problemu z kupnem karnisza sufitowego o określonej długości, wyposażonego w wygodny dla klienta system sterowania czy w silniki dostosowane do wagi podwieszonych zasłon. Najważniejsze przy zakupie nowego karnisza elektrycznego staje się zatem określenie jego docelowych parametrów technicznych. Podstawa to dobór właściwego systemu sterowania. Jeśli karnisz kupujemy do nowego domu, wtedy warto zdecydować się na wybór systemu sterowania z gniazdka. Jeśli jednak instalacja dodatkowego gniazdka oznaczałaby konieczność kucia ścian i przeciągania instalacji elektrycznej, zdecydowanie lepiej zdecydować się na kupno karnisza sufitowego sterowanego przy pomocy pilota. Kolejne aspekty techniczne, na które warto zwrócić większą uwagę przy zakupie nowego sprzętu to szybkość pracy urządzenia, głośność pracy, wyposażenie karnisza w funkcję miękkiego startu i hamowania czy w funkcję ręcznego sterowania zasłonami w przypadku braku zasilania.

Szyny sufitowe – dodatkowe funkcje.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, niektóre modele karniszy elektrycznych mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, które wpływają na komfort użytkowania tego typu urządzeń. Jedną z takich dodatkowych funkcji jest wymieniona w poprzednim akapicie funkcja miękkiego startu i stopu, co zapobiega bujaniu się zasłon podczas ich przesuwania. Inną ciekawą funkcją może być funkcja automatycznego przesuwania zasłony po jej delikatnym szarpnięciu. Dzięki tej funkcji do przesuwania zasłon w ogóle nie musimy używać pilota lub zainstalowanego w ścianie systemu sterowania. Wartą uwagi opcją jest również możliwość gięcia szyn, tak by dopasować je do nietypowego kształtu przeszkleń lub ścian w danym pomieszczeniu. Bardzo przydatną funkcją jest również wspomniana wcześniej funkcja ręcznego sterowania. Niezwykle użyteczna, gdy zabraknie prądu lub napęd w szynie sufitowej ulegnie uszkodzeniu.

Informuję, iż: